کسب‌وکارهای اینترنتی هیچ‌گاه در پی فرار مالیاتی نبوده‌اند

[ad_1]

کسب‌و‌کارهای اینترنتی هرگز به دنبال فرار مالیاتی نبوده‌اند، اما خواهان تعامل با مسئولان برای تدوین قوانین و مقررات بر اساس واقعیات و مدل‌های این نوع کسب‌و‌کارها هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، انجمن صنفي کسب‌وکار اینترنتی در نامه‌ای خطاب به سید کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی، اعتراض خود را نسبت به دستور‌العمل سازمان امور مالياتي برای دریافت مالیات از کسب‌وکارهای مجازی اعلام کرد. در این نامه آمده‌است:

«احتراماً پیرو انتشار مصاحبه جنابعالی در برخی از رسانه‌ها مبنی بر ابلاغ دستور‌العمل دریافت مالیات از کسب‌وکارهای مجازی، موارد ذیل حضورتان اعلام می‌شود:

انتظار می‌رفت در زمان تدوین آیین‌نامه فوق از نظرات بخش خصوصی فعال در این حوزه استفاده می‌شد. اين تفكر كه دولت صالح‌تر است بايد تغيير كرده و اعتماد به بخش خصوصي در بدنه دولت حاكم باشد تا بخش خصوصي نقش بيشتري در اقتصاد داشته‌باشد. خواست بخش خصوصی و این تشکل دخالت در امور اجرا نیست، بلکه آنها می‌خواهند نظرات‌شان شنیده‌شود و تا جایی که این نظرات منطقی است در تصویب قوانین اعمال شود تا آثار منفی آیین‌نامه‌های این‌چنینی را بر محیط کسب‌وکار به حداقل برساند.

تجربه حضور در هیئت حل اختلاف مالیاتی در یک‌سال گذشته و مشاهده پرونده مالیاتی اعضای انجمن و اشتباه محاسباتی بیش از ۱۰میلیارد ریالی یکی از پرونده‌ها به ما ثابت کرد که هنوز دوستان اداره مالیات با مدل‌های کسب‌و‌کار اینترنتی آشنا نیستند.

جناب رئیس، بارها پیش آمده‌است همکاران جنابعالی با مراجعه به کسب‌و‌کارهای اینترنتی از عدم سود‌دهی وب‌سایت آنها تعجب کرده و ایشان را متهم به فرار مالیاتی کرده‌اند. در صورتی‌که کسب‌و‌کارهای اینترنتی غالباً در یک بازه زمانی بین ۳ الی ۵ سال و شاید ۷ سال می‌توانند به نقطه سر‌به‌سر برسند.

در بخشی از مصاحبه فرموده‌اید ۱۱ هزار کسب‌وکار اینترنتی شناسایی شده‌اند. به احتمال زیاد منظور شما کسب‌و‌کارهای دارای نماد اعتماد است که اگر این‌طور باشد به اطلاع می‌رساند اخذ نماد اعتماد به تنهایی اثبات‌کننده راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی نیست. در‌حال‌حاضر استارت‌آپ‌ها یا همان کسب‌وکارهای نوپا جهت دریافت درگاه بانکی و پستی مجبور به اخذ نشان ای‌نماد از مرکز توسعه تجارت الکترونیک هستند و پس از گذر از مراحل تست فنی، نرم‌افزار و مدل‌های فروش اقدام به دریافت پروانه کسب فروشگاه‌های مجازی می‌کنند که این نقطه را می‌توان آغاز رسمی یک کسب‌و‌کار اینترنتی دانست. هم‌اکنون قریب به ۲۵۰ کسب‌وکار اینترنتی از اتاق‌های اصناف کشور پروانه فعالیت خود را دریافت کرده و بیش از هزار وب‌سایت نیز در انتظار دریافت آن هستند.

انجمن صنفی کسب‌وکار اینترنتی به عنوان یکی از نهادهای مستقل و رسمی در این حوزه اعلام می‌کند کسب‌و‌کارهای اینترنتی در هیچ زمان به دنبال فرار مالیاتی نبوده ولیکن خواستار تدوین قوانین و مقررات بر اساس واقعیات و مدل‌های این نوع کسب‌و‌کارها هستند. لذا انتظار می‌رود قبل از ابلاغ این آیین‌نامه کمیسیون مشترکی با حضور مسئولان محترم اداره مالیات و فعالان این حوزه تشکیل شود تا موارد با دقت بیشتر کارشناسی و در زمان مقتضی ابلاغ شود.»

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *