مکنا در افزایش امنیت بازار سرمایه می‌کوشد

[ad_1]

غرفه مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) در سالن دولت الکترونیک نمایشگاه بیست‌وسوم الکامپ برپاست.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، احمد سحرخیز، مسئول مرکز کنترل و نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا)، ضمن ابراز امیدواری درباره افزایش توجه به مقوله امنیت در حوزه بورس و سرمایه گفت: در بازار بورس و سرمایه برخلاف بانک شاید یک حمله سایبری به ‌آسانی مشهود نباشد. فرض کنید که فرد ناگهان متوجه کسر مبلغی از حساب بانکی خود می‌شود و سریعا آن را از بانک خود پیگیری و مطالبه می‌کند و هر بانکی هم برای حفظ وجهه خود می‌کوشد تا حتی با وجود هزینه بالا و نیاز به نیروی متخصص به سراغ ارتقای امنیت برود. در مورد حوزه بورس و سرمایه چون به ظاهر این‌طور نیست که کسی بلافاصله و به این شکل دریابد که به‌دلیل نبود امنیت کافی دچار ضرر و گرفتار نفوذ شده‌است، بنابراین توجیه هزینه کردن برای امنیت کار دشوارتری می‌شود.

وی گفت: محرمانگی و حفظ داده‌ها از اضلاع امنیت است و چون در بازار سرمایه و بورس، محرمانگی مهم است شاید کسی در وهله اول متوجه تهدید نشود. البته اکنون ما در سازمان بورس افراد برخوردار از سواد و دانش‌به‌روز را داریم و مدیران اکنون به اهمیت این موضوع بیش از پیش پی برده‌اند به‌ویژه که شاهد هستیم دشمنان و تروریست‌ها هم جنگ‌های فیزیکی را فراموش کرده و حملات سایبری را کارسازتر دیده‌اند.

سحرخیز ادامه داد: همه اینها بود که از سال ۹۲ بحث بر سر ایجاد مرکز کنترل و نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه را مطرح کرد و اکنون ما در بیست‌وسومین نمایشگاه الکامپ ضمن اینکه «سند الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه» را آورده‌ایم که البته تنها و ‌آخرین سند در این زمینه نخواهدبود و اسناد دیگری را نیز در دست تدوین داریم.

وی با تاکید بر اهمیت ضمانت اجرایی قوی برای این سند گفت: ما در کارگزاری‎ها و شرکت‌های تابعه که این موارد امنیتی به‌ آنها ابلاغ شده‌است به‌صورت دوره‌ای و مستمر بازرسانی خواهیم داشت تا مشکلات مربوطه را پیگیری و تذکرات لازم را بدهند و در صورت تخلف و تکرار اشتباهاتی که امنیت این حوزه را خدشه‌دار کند برخوردهای تنبیهی را نیز در نظر گرفته‌ایم.

سحرخیز همچنین بر ضرورت فرهنگ‌سازی در این حوزه تاکید کرد و برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارگزاران و فعالان بازار سرمایه را ازجمله کارهایی عنوان کرد که در برنامه کار این مرکز وجود دارد.

مکنا در بیست‌وسومین نمایشگاه الکامپ که تا دوم تیرماه برپاست پاسخگوی سوالات امنیتی فعالان بورس و سرمایه خواهدبود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *