تحریم به بهانه سرقت برنامه‌های نرم‌افزاری آمریکایی برای فروش به ایران

[ad_1]

آمریکا ۱۸ فرد و شرکت را ازجمله افرادی از شرکت‌های نرم‌افزاری آجیلی و رایان رشدافزار در لیست جدید تحریم‌ها علیه ایران قرار داد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، آمریکا ۱۸ فرد و گروه را در به بهانه‌های مختلف ازجمله ارتباط با برنامه موشکی ایران در لیست تحریم‌های خود قرار داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در تحریم‌های جدید هفت سازمان و پنج فرد به‌دلیل حمایت از نیروهای نظامی یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف گرفته شده‌اند. این تحریم‌ها همچنین یک سازمان چندملیتی مستقر در ایران و سه فرد مرتبط با آن را شامل می‌شوند.

خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود مدعی شد سه‌ شبکه‌ای که به‌تازگی تحریم شده‌اند با ساخت پهپادها و تجهیزات نظامی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تولید و نگهداری قایق‌های سریع برای نیروی دریایی سپاه یا تأمین قطعات الکتریکی برای نهادهای حامی نیروهای نظامی ایران اقدام به پشتیبانی از نیروهای نظامی ایران کرده‌اند.

شرکتی فراملیتی که با ادعای ارتکاب جرم در فهرست تحریمی واشنگتن قرار گرفت نیز به انجام هماهنگی‌های لازم برای سرقت برنامه‌های نرم‌افزاری آمریکا و کشورهای غربی متهم شده‌است. خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که این نرم‌افزارها گاهی به دولت ایران فروخته شده‌اند.

واشنگتن اعلام کرد یک نهاد و دو بازرگان ایرانی مرتبط با این شرکت اصطلاحاً مجرم هم در فهرست تحریم‌های جدید قرار گرفته‌اند. علاوه بر این ۱۶ فرد و نهاد، وزارت خارجه آمریکا هم دو سازمان را به بهانه همکاری با برنامه موشکی ایران تحریم کرده‌است.

با اقدام روز سه‌شنبه، تمامی دارایی‌ها و سهام‌های متعلق به این ۱۸ فرد و نهاد در حیطه قلمرو حاکمیتی آمریکا مسدود شده و افراد آمریکایی، از انجام مبادلات مالی با آنها منع می‌شوند.

به‌علاوه، نهادهای مالی خارجی که اقدام به تسهیل مبادلات مالی با افراد و نهادهای مندرج در فهرست تحریمی امروز کنند و یا اشخاصی که به این نفرات و سازمان‌ها کمک مادی یا کمک‌های دیگر ارائه دهند، ممکن است با جرایمی از قبیل منع دسترسی به نظام مالی آمریکا یا مسدود شدن دارایی‌هایشان در قلمرو حاکمیتی آمریکا رو‌به‌رو شوند.

فهرست افراد و سازمان‌هایی که تحریم شدند به شرح زیر هستند:
۱- محمد سعید آجیلی (از شرکت نرم‌افزاری آجیلی)
۲- سید رضا قاسمی (از شرکت رایان رشد افزار)
۳- فرشاد حاکم‌زاده (از شرکت رایان رشد افزار)
۴- امیلی لیو (تبعه چین، وابسته به شیراز الکترونیک)
۵- محسن پارساجم (از شرکت رایان رشد افزار)
۶- محمدرضا رضاخواه (از شرکت نرم‌افزاری آجیلی)
۷- رسیت تاوان (تبعه ترکیه، وابسته به کشتی‌سازی مد کندالو قشم)
۸- شرکت آباساینس تک (مستقر در چین)
۹- شرکت نرم‌افزاری آجیلی
۱۰- شرکت اندیشه وصال خاورمیانه
۱۱- سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه
۱۲- سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه
۱۳- تعاونی کشتی‌سازی مد کندالو قشم
۱۴- گروه رامور (مستقر در ترکیه)
۱۵- شرکت رایان رشد افزار
۱۶- شرکت ریبیم اوپترونیکس (مستقر در چین)
۱۷- شرکت ریبیم کورپوریشنز (مستقر در چین)
۱۸- شرکت سانوی تک (مستقر در چین)

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *